چگونه در شب رانندگی کنیم

رانندگی در شب به دلیل واضح نبودن جاده، عابران پیاده، حیوانات و دیگر اجسام، سخت‌تر از رانندگی در روز است. باوجوداینکه اکثر رانندگی‌ها در طول روز انجام می‌شود، حدود ۴۰-۵ درصد از حوادث رانندگی در شب اتفاق می‌افتد.

چگونه در شب رانندگی کنیم

رانندگی در شب به دلیل واضح نبودن جاده، عابران پیاده، حیوانات و دیگر اجسام، سخت‌تر از رانندگی در روز است. باوجوداینکه اکثر رانندگی‌ها در طول روز انجام می‌شود، حدود ۴۰-۵ درصد از حوادث رانندگی در شب اتفاق می‌افتد.

یک‌‌شنبه، ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۴:۳۸

خوشبختانه دلیلی برای ناایمن بودن رانندگی در شب وجود ندارد ، شما با رعایت اقدامات پیشگیرانه ، رانندگی ایمن در شب، تقویت دید ماشین در شب و نکات دیگر که گفته خواهد شد ، می‌توانید رانندگی در شب ایمنی داشته باشید.

تمرین رانندگی ایمن
در زمانی که شک دارید ، چراغ‌ها را روشن کنید . در زمان تاریک شدن هوا و روشن شدن چراغ‌های شهر ، معمولاً ۲ ساعت به‌طوری است که شما می‌توانید چراغ‌های خود را روشن کنید یا خیر . بهتر است درزمانی که متوجه تاریک شدن هوا شدید ، چراغ‌های خود را روشن کنید ، حتی اگر به آن احتیاجی ندارید .

درست است که شما به آن احتیاجی ندارید ، اما باعث می‌شود که دیگر رانندگان شما را بهتر ببینند مخصوصاً اگر خورشید در حال غروب پشت سر شما باشد .

آرام برانید . به‌صورت عمومی باید گفت که سرعت رانندگی در شب باید کمتر از رانندگی در روز باشد ، زیرا دید در شب بسیار کمتر از روز است و زمان بیشتری طول می‌کشد تا شما ببینید و نسبت به عابران پیاده و دیگر موانع عکس‌العمل نشان دهید . با توجه به اینکه شما نمی‌توانید خطرات را کنترل کنید ، باید رانندگی خود را کنترل کنید .

هوشمندانه‌ترین کار در شب آهسته رانندگی کردن است تا زمان موردنیاز برای عکس‌العمل نشان دادن برای مشکلات احتمالی را برای خود فراهم کنید .

حواستان باشد که سرعت مجاز در جاده به معنای ایمن بودن آن سرعت نیست . از آرام رانندگی کردن نترسید ، مخصوصاً اگر در سربالایی و سرپایینی رانندگی می‌کنید یا دید شما کم است . درصورت نیاز ، به دیگر رانندگان راه دهید تا شما را رد کنند .

حواستان به رانندگان خسته باشد . ازلحاظ آماری رانندگان مست و خیلی خسته در شب بیشتر از روز تردد می‌کنند ، که این می‌تواند عواقب مرگباری به همراه داشته باشد .

حواستان به رانندگانی که بد رانندگی می‌کنند نیز باشد . آن‌ها هیچ قانونی را رعایت نکرده و می‌توانند باعث آسیب زدن به شما شوند .

مرتباً استراحت کنید تا با خستگی مبارزه کنید . درست است که شما باید مراقبت دیگر رانندگان خواب‌آلود باشید ، اما باید حواستان باشد که خودتان نیز دچار خواب‌آلودگی نشوید . خستگی زیاد در جاده می‌تواند به‌اندازه مست بودن خطرناک باشد و عکس‌العمل شمارا کند ، کند .

برای غلبه بر خستگی در فواصل مشخص باستید و مقداری ورزش کنید . غذا یا نوشیدنی کافئین دار بخورید و یا قبل از دوباره نشستن پشت فرمان دوباره تمرکز کنید .

اگر خیلی خسته هستید ، درجایی مطمئن باستید و مقداری بخوابید . دیر رسیدن بهتر از تصادف کردن و یک‌عمر پشیمانی است .

مراقب حیوانات به خصوص در جاده‌های روستایی باشید . عبور حیوانات از خیابان مخصوصاً در شب‌ها می‌تواند خطرناک باشد . دیدن حیوانات در جاده‌های کم‌نور با سرعت‌بالا بسیار سخت است و تصادف با حیوانات می‌تواند آسیب‌های شدیدی به ماشین ، راننده و حیوان وارد کند .

اگر به‌صورت ناگهانی حیوانی در جلوی خود دیدید ، حرکت هوشمندانه این است که از مسیر خود منحرف نشوید . با توجه به آمار ، منحرف شدن در تصادفات مربوط به آهو باعث جراحت بیشتری شده و مرگبارتر بوده‌اند . به‌جای منحرف شدن ، تا جایی که می‌توانید سرعت خود را کاهش دهید و بگذارید ماشین به حیوان بخورد درست است که به نظر مقداری سنگدلانه می‌آید ، ولی در حال حاضر بهتر کار همین است.

یک ترفند عالی برای تشخیص حیوانات ، نگاه کردن به انعکاس نور چشمان آن‌ها است . چشمان حیوانات معمولاً نور را منعکس می‌کنند و درزمانیکه بدن آن‌ها مشخص نیست ، با استفاده از چشم ، بهتر تشخیص داده می‌شوند . اگر نقاط نورانی در تاریکی دیدید ، سرعت خود را کاهش دهید .

چشمان خود را حرکت دهید . خیره شدن می‌تواند یک مشکل بزرگ برای رانندگی در شب باشد ، بنابراین سعی کنید چشمان خود مدام حرکت دهید . خیره شدن به خطوط ( لاین ) خیابان می‌تواند باعث هیپنوتیزم و کاهش هوشیاری شما شود . سعی کنید آینه‌ها را چک کنید ، اطراف را ببینید و خود را از خیره شدن نجات دهید .

تمام اقدامات احتیاطی را مانند روز انجام دهید . ممکن است واضح باشد ، اما گفتن آن خالی از لطف نیست ، زیرا ممکن است در شب به دلیل طولانی بدون یا خلوت بودن مسیر به نظرتان بعضی از آن‌ها مشکل‌ساز نباشد .

کمربند ایمنی را ببندید ، آینه‌ها و صندلی را تنظیم کنید و تلفن همراه خود را دور از خود نگه‌دارید تا باعث ایجاد حواس‌پرتی در شما نشود .

چراغ‌ها ، آینه‌ها و برف‌پاک‌کن‌ها در بهترین حالت قرار داشته باشند . چراغ‌های شما مهم‌ترین چیز در رانندگی شبانه هستند . اگر آن‌ها به‌درستی کار نکنند ، باعث افزایش ریسک ایجاد تصادف خواهند شد . چراغ‌های خود را هرچند هفته یک‌بار تمیز کنید ، این کار باعث نگه‌داشتن روشنایی و وضوح در بهترین حالت می‌شود .

درصورتی‌که چراغ شما سوخت ، در روز اقدام به تعویض آن کنید تا در شب به مشکل برنخورید . نداشتن روشنایی درست خلاف قانون است و ممکن است جریمه شوید .

همچنین برای ایجاد دید حداکثری ، برف‌پاک‌کن‌ها ، شیشه‌ها و آینه‌ها را تمیز کنید . با دست آن‌ها را تمیز نکنید ، زیرا چربی طبیعی پوست می‌تواند باعث بدتر شدن اوضاع شود . با روزنامه با دستمال مایکروفایبر این کار را انجام دهید .

در مکان‌های خیلی کم‌نور ، از نوربالا استفاده کنید . استفاده از نوربالا می‌تواند ایمنی رانندگی در شب را به‌طور قابل‌توجهی بهبود ببخشد ، البته اگر به‌درستی استفاده شود از نوربالا باید در مکان‌های خیلی تاریک و درزمانی که ماشین‌ها در جاده خیلی کم هستند استفاده شود . البته فقط درزمانی که به آن‌ها احتیاج دارید آن‌ها را روشن کنید ، بعدازآن نوربالا را خاموش‌کنید .

درزمانی که پشت ماشین دیگری هستید یا ماشینی در حال عبور از روبه‌روی شماست حتماً نوربالای خود را خاموش‌کنید . در این شرایط ، نوربالای شما باعث اذیت کردن رانندگان دیگر و سخت کردن رانندگی برای آن‌ها می‌شود .

اگر در حال دور زدن یا در حال پیمودن سربالایی و سرپایینی هستید ، و نور چراغ ماشین دیگری را دیدید ، نوربالای خود را خاموش‌کنید ، زیرا ممکن است باعث شوید تا نور در چشم راننده دیگر ماشین افتاده و در لحظه‌ای کور شده و هیچ‌چیزی نبیند .

نور ماشین را تنظیم کنید . گاهی اوقات زاویه چراغ‌های ماشین کم است و زمینی را روشن می‌کند که به رانندگی شما کمکی نخواهد کرد یا اینکه زاویه آن‌ها به‌درستی متقارن نیستند . درصورتی‌که چراغ ماشین به درست تنظیم نشود ، پرنورترین چراغ دنیا هم به شما کمکی نخواهد کرد ، زیرا زاویه نور باید درست باشد و تا جایی که می‌شود جلوی شمارا روشن کند .

اگر دیدتان در شب سخت است ، چراغ‌های خود را تنظیم کنید . به باتری‌سازی مراجعه کنید تا برایتان این کار را انجام دهید ، این کار سریع و ارزان است .

البته ممکن است بتوانید چراغ‌های ماشین را خودتان نیز تنظیم کنید ، که به مدل ماشین شما بستگی دارد و باید به دفترچه راهنمای ماشین خود مراجعه کنید .

مشکل نوربالای دیگران را با خیره شدن روی جاده طرف خود ، رفع کنید . متأسفانه در بعضی از اوقات رانندگان دیگر فراموش می‌کنند که نوربالای خود را خاموش کنند که این مورد می‌تواند مشکلاتی را برای دیگران به همراه داشته باشد . مثلاً اگر به آن خیره شوید می‌تواند برای شما کوری موقتی را به همراه داشته باشد که خطرناک است .

در این مواقع سعی کنید که لاین سمت راست خود را نگاه کنید ( یعنی به کف خیابان جلوی خود ) . این کار باعث می‌شود که نوربالای ماشین روبه‌رو شمارا اذیت نکند .

اگر ماشین عقبی نوربالای خود را روشن کرده بود ، آینه وسط خود را طوری تنظیم کنید که نور به چشمان شما نخورد . همچنین می‌توانید آینه را طوری تنظیم کنید که نور به خود راننده عقبی برخورد کند و به او گوشزد کند که نور بالایش روشن است .

اگر مه شکن ندارید ، حتماً نصب کنید . اگر زیاد در شب رانندگی می‌کنید یا در هوای پر مه قرار دارید ، می‌توانید از چراغ‌های مه شکن استفاده کنید . با استفاده از مه شکن شما دید بهتری نسبت به جاده در هوای مه یا در شب خواهید داشت . مه شکن‌ها انواع مختلفی دارند که با مشورت کردن با دیگران و تحقیق کردن می‌توانید بهترین آن را خریداری و نصب کنید .

از نوربالا در مه استفاده نکنید ، زیرا ذرات آب نور را روی شما بازتاب می‌دهند و می‌توانند وضعیت دید شمارا بدتر کنند .

اگر عینک می‌زنید ، از پوشش آنتی رفلکس استفاده کنید . نور چراغ ماشین ( مخصوصاً نوربالا ) می‌تواند برای رانندگان دارای عینک مزاحمت ایجاد کند . عینک می‌تواند باعث انعکاس نور به‌طوری شود که روشنایی زننده‌ای را برای چشمان شما ایجاد کند .

برای جلوگیری از این امر ، از عینکی استفاده کنید که دارای پوشش ضد انعکاس نور باشد ، تا بتوانید این مشکل را به حداقل برسانید .

اگر عینکی مخصوص رانندگی خریداری کرده‌اید ، آن را در ماشین بگذارید تا همیشه در هنگام رانندگی در دسترس باشد .

با صحبت کردن با دیگران خود را بیدار نگه‌دارید . بعدازاینکه اصول رانندگی در شب را یاد گرفتید ، رانندگی در شب می‌تواند سرگرم‌کننده و آرامش‌بخش باشد . صحبت کردن با دیگر افراد داخل ماشین می‌تواند باعث دور کردن خستگی از راننده شده و به شما کمک کند تا بیدار بمانید .

البته حواستان باشد که مکالمه معمولی و کمی داشته باشید تا حواستان از به جاده و رانندگی باشد .

آهنگ گوش کنید . رانندگی در شب می‌تواند زمانی عالی برای گوش دادن به موسیقی موردعلاقه‌تان باشد . به دلیل سکوت و آرام بودن شب گوش دادن به موسیقی می‌تواند باعث شود که به تمام ریزه‌کاری‌های آهنگ گوش دهید که بسیار لذت‌بخش است .

از آرامش لذت ببرید . رانندگی در شب می‌تواند تجربه خارق‌العاده باشد که مانند هیچ رانندگی دیگری نیست . با آرامش محیط ، صدای پیوسته موتور ، تاریکی اطراف ، رانندگی به‌گونه‌ای می‌شود که انگاری در فضا در حال رانندگی هستید .

رانندگی در شب برای بسیاری از افراد اسرارآمیز ، لذت‌بخش و حتی هیجان‌انگیز است ، حتی بعضی از افراد به آن اعتیاد پیداکرده‌اند .

درست است که باید از رانندگی در شب لذت برد ، اما حواستان باشد که حواس شما باید کاملاً به جاده و رانندگی باشد تا از خطرها به دور بمانید .

نکات مهم

۱ – برای کاهش انعکاس نور در شب ، آینه وسط را روی حالت شب قرار دهید .

۲ – به‌صورت دوره‌ای چراغ‌های ماشین خود را چک کنید ، مخصوصاً در زمستان ، زیرا در زمستان شب‌ها بلندتر است و معنای آن رانندگی بیشتر در تاریکی هوا است .

۳ – درست است که تمامی حواس‌پرتی‌ها را باید از خود دور کنید ، اما نباید فقط روی جاده تمرکز کنید . تمرکز کردن روی جاده می‌تواند باعث هیپنوتیزم کردن شما شده و حتی ممکن است برای لحظه‌ای ازنظر ذهنی خالی شوید . چشمان خود را در طول رانندگی در شب حرکت دهید و به ماشین‌های اطراف و دیگر چیزها نگاهی بی‌اندازید .

هشدارها

۱ – حتماً کمربند ایمنی را ببندید و دیگران را نیز تشویق کنید تا کمربند خود را ببندند .

۲ – به هر دلیلی اگر حالتان خوب نیست ، رانندگی نکنید

۳ – از عینک‌های دودی زرد و نارنجی ( عینک شب ) می‌توانید استفاده کنید . این عینک‌ها می‌توانند دید شب شما را بهتر کنند . زدن این عینک‌ها در شب می‌تواند باعث روشن‌تر شدن اجسام دیگر شوند .

۴ – همیشه در شب گواهینامه همراه خود داشته باشید ، زیرا در شب پلیس‌ها حساس‌تر هستند .

۵ – هیچ‌گاه درزمانی که خسته هستید رانندگی نکنید این کار بسیار خطرناک است و حتی در بعضی از کشورها جرم نیز محسوب می‌شود


نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...