کاربر میهمان ( ورود ) | ثبت‌‌نام میهمان  | راهنما  یک‌‌شنبه، ۲ آبان‌‌ماه ۱۴۰۰ | Sunday, October 24, 2021
 
 
سامانه ثبت‌ نام مدیریت آموزشی مربیان مدارک دانشنامه آزمون آرشیو درباره ما تماس با ما
 

راهکارهای کاهش مصرف سوخت

  با افزایش قیمت بنزین یکی از دغدغه های رانندگان تامین سوخت مورد نیاز خودروهایشان است. در این حالت همواره صرفه جویی در مصرف سوخت و نیز استفاده از راهکارهایی به منظور کاهش مصرف سوخت خودرو مساله ای بسیار مهم تلقی می شود.  

 سه‌‌شنبه، ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۲:۰۷|

به طور کلی مصرف سوخت در خودروها به دو سری عوامل بستگی دارد. دسته اول به عواملی اشاره دارد که مربوط به طراحی خودرو است. طراحی خودرو می تواند به نحوی باشد که بتواند سوخت بسیار کمی را مصرف کند. دسته دوم هم عواملی است که به سبک رانندگی و طرز نگهداری از خودرو مربوط است. در این مقاله قصد آن را داریم تا راهکارهایی را مورد بررسی قرار دهیم که با استفاده از آن ها می توان مصرف سوخت خودرو را کاهش داد.

رانندگی با سرعت استاندارد
از جمله راهکارهای مهم برای کاهش مصرف سوخت، رانندگی با سرعت استاندارد در بزرگراه هاست. سرعت استاندارد هم سرعتی است که نه آنقدر زیاد و آن چنان کم باشد. این نکته باید همواره مد نظر قرار گیرد که هر هشت کیلومتر کاهش در سرعت مصرف سوخت هم به میزان هفت درصد کم تر می شود. برای مثال شما اگر در بزرگراه سرعت خود را از 90 کیلومتر به 82 کیلومتر کاهش دهید میزان مصرف سوخت هم 7 درصد کاهش می یابد. از این رو توصیه می شود با سرعت استاندارد که نه زیاد و نه کم باشد در بزرگراه ها رانندگی کنید.

خاموش کردن خودرو به هنگام توقف
یکی دیگر از راهکارهای کاهش مصرف سوخت، خاموش کردن خودرو به هنگام توقف است. برای مثال به هنگام توقف پشت چراغ قرمزها، یا وقتی که منتظر فردی هستید یا این که قصد انجام کاری را دارید، روشن بودن خودرو باعث هدررفت بنزین می شود که در این مواقع خاموش کردن موتور راهکاری است که می تواند مصرف سوخت را کاهش دهد. علاوه بر این زمانی که خودرو را روشن می کنید و می خواهید موتور گرم شود این مدت زمان نباید بیش از یک دقیقه طول بکشد که خود عامل اتلاف سوخت محسوب می شود.

استفاده از روغن موتور استاندارد و مناسب
استفاده از روغن موتور مناسب و استاندارد راهکاری است که می تواند باعث کاهش مصرف سوخت شود. با این راهکار می توان به میزان دو تا سه درصد مصرف سوخت را کاهش داد. از این رو توصیه می شود به طور مرتب و مستمر میزان غلظت روغن موتور را از جهت کم یا زیاد بودن کنترل کنید و در صورت غیر طبیعی بودن میزان آن را تنظیم کنید. برای آگاهی از میزان غلظت روغن موتور هم به دفترچه خودرو مراجعه کنید.

فشار ندادن پدال ترمز به هنگام توقف خودرو
یکی از موثرترین راهکارهایی که باعث کاهش مصرف سوخت می شود آن است که به هنگام توقف خودرو، پایتان را از روی پدال ترمز بردارید. همین قرار دادن پا روی پدال ترمز که کاری ظاهرا غیر مهم به نظر می رسد باعث افزایش میزان مصرف سوخت تا 35 درصد می شود. البته این میزان مقداری قابل توجه به شمار می رود. همچنین فشار دادن پدال ترمز به هنگام توقف خودرو فرسودگی زودهنگام لنت ترمز را هم به دنبال دارد.

رفع ایرادات و تنظیم موتور
در خودروهایی که موتور آن تنظیم نبوده و ایراداتی داشته باشد میزان مصرف سوخت تا حدود 4 درصد بیشتر می شود. در تنظیمات موتور و تشخیص ایرادات احتمالی، باید تمام مشخصه های کارکرد موتور کنترل شده و همچنین سنسورها و کارکرد آن چک شود و در صورت وجود ایرادات، برطرف شده و موتور تنظیم شود. با این اقدامات مصرف سوخت خودرو هم کاهش می یابد.

تنظیم کردن فرمان
رانندگی در مسیرهای ناهموار و عبور از چاله ها و … باعث می شود فرمان و چرخ های خودرو نامیزان شود که می تواند مصرف سوخت را تا ده درصد افزایش دهد. علاوه بر این پیامد دیگر نامیزان بودن فرمان فرسودگی زودهنگام آج تایرها و صاف شدن آن هاست. تنظیم نبودن فرمان با علائمی قابل تشخیص است. از جمله این علائم می توان به انحراف به چپ یا راست خودرو به هنگام رانندگی و نیز میزان نبودن غربیلک فرمان به هنگام حرکت خودرو در مسیر مستقیم اشاره کرد.

تنظیم کردن فشار باد تایرها
چنانچه باد تایرها تنظیم نباشد، روی افزایش مصرف سوخت و نیز فرسودگی زودهنگام آج تایرها تاثیر مستقیمی می گذارد. از این رو توصیه می شود به طور مرتب باد تایرها را کنترل کرده و سعی شود میزان باد آن ها به صورت استاندارد بماند.

ترمز و شتاب نگرفتن سریع و ناگهانی
باید بدانید اگر ناگهان به هنگام حرکت با سرعت بالا ترمز بگیرید و نیز در موقع آرام حرکت کردن شتاب گیری سریعی داشته باشید، باعث وارد آمدن شوک به موتور و افزایش میزان مصرف سوخت می شود. در چنین شرایطی به علت کم و زیاد شدن شدید و ناگهانی سرعت موتور، سوخت بیشتری در سیستم پیشرانه مصرف می شود. تا از این راه موتور بتواند قدرت لازم را برای جبران دستور ناگهانی از طرف راننده را تامین کند.

چک کردن درب باک
یکی از علل افزایش مصرف سوخت مربوط به درب باک است. اگر باک درب نداشته باشد و یا درب آن معیوب باشد می تواند باعث افزایش مصرف بنزین شود. برای تشخیص معیوب بودن درب باک به طور معمول می توان از روشن شدن چراغ چک به این قضیه پی برد. از این رو  برای اطمینان بیشتر توصیه می شود هر از گاهی درب باک را به جهت اطلاع از سالم بودن آن کنترل کنید.

سنگین نکردن خودرو
هر چه وزن خودرو سنگین شود میزان مصرف سوخت آن هم افزایش می یابد. به طوری که با افزایش هر 45 کیلوگرم در وزن خودرو، به میزان یک تا دو درصد به میزان مصرف بنزین خودرو هم افزوده می شود. از این رو توصیه می شود به منظور کاهش مصرف سوخت تا جای ممکن از حمل وسایل غیر ضروری با خودرو به ویژه درون صندوق عقب خودداری کنید تا وزن خودرو کاهش یابد.

کلام آخر
در این مقاله کوشش کردیم تا به بررسی راهکارهایی بپردازیم که با استفاده از آن ها می توان میزان مصرف سوخت خودرو را کاهش داد. با توجه به افزایش قیمت سوخت، به کار بردن این راهکارهای عملی و ساده می تواند باعث کاهش مصرف سوخت شود و از این لحاظ برای رانندگان هم به صرفه تر است.


 

راهکارهای کاهش مصرف سوخت

مقاله | آموزشی

کد محتوا: ۴۳۸۸

ارسال: سه‌‌شنبه، ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۲:۰۷

به روز شده: سه‌‌شنبه، ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۲:۰۷

کلید واژه‌‌ها: رانندگی، بنزین، کاهش مصرف سوخت

نوع: مقاله

موضوع: آموزشی

فرستنده: دبیر سرویس محتوا

منبع: خودرونویس

پیوند:

بازدید: ۴۱

زبان: پارسی

(۱ مورد )
 

عنوان

متن

 

برای ورود باید به سایت وارد شده باشید.   در حال حاضر امکان ثبت نظر برای شما وجود ندارد، برای افزودن نظرتان، باید ابتدا به سایت وارد شده‌‌ باشید.

 ورود به سایت   برای ورود به سایت اینجا کلیک کنید.

 ورود به سایت   چنانچه هنور در سایت عضو نشده‌‌اید، اینجا کلیک کنید.
(ثبت نام در سایت تنها ۱ دقیقه طول می‌‌کشد!)

   
نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...


 

نام کاربری

 

رمز عبور

   

با ما تماس بگیرید

آموزشگاه رانندگی شاهین


ثبت‌‌نام

مدیریت آموزشی

شرایط و مدارک

دانشنامه

آرشیو

درباره ما

تماس با ما


نشانی: تهران، خیابان ۱۷ شهریور، پایین تر از پل شهید محلاتی، پلاك ۹۱۷، ساختمان شاهین

تلفن: ۳۳۰۲۸۲۳۸-۳۳۷۲۸۳۰۱ (۰۲۱)

پست الکترونیک: info@shahin-ds.com

 

© ۱۴۰۰ کلیه حقوق برای آموزشگاه رانندگی شاهین محفوظ است.

هرگونه کپی برداری از مطالب و محتوای این وب‌‌سایت بدون مجوز کتبی نقض قانون حمایت از تولیدکنندگان محتوای اینترنتی می‌‌باشد و تحت پیگیرد قانونی قرار خواهد گرفت.

طراحی و توسعه: گروه ریزسامانه‌‌های نمادیس| پایگاه آموزش مجازی رانندگی| عضو طرح سامانه مدیریت هوشمند آموزشگاه رانندگی